Jacek J. Wojciechowicz

menadżer, ekonomista i socjolog (studia w Polsce i Australii), ekspert w obszarach finansowania inwestycji, etyki biznesu i komunikacji..

Po ukończeniu studiów w Szkole Głównej Planowania i Statystyki swoją karierę zawodową rozpoczął od działalności badawczej w Instytucie Kultury w Warszawie. W 1981 roku wyemigrował do Australii, gdzie podjął studia doktoranckie na La Trobe University.

W latach 1984-1986 roku pracował jako wykładowca uniwersytecki w Melbourne, Australia (Chisholm Institute of Technology – Monash University), później jako szef filii Central Health Interpreter Centre, oddziału rządowego centrum tłumaczy medycznych a także zarządzał dużym centrum zdrowia (Springvale Community Health Centre). W latach 1987-1993 dziennikarz radiowy (Radio 3 ZZZ Melbourne).

Po powrocie do Polski w 1994 roku uczestniczył w dużych projektach restrukturyzacyjnych i prywatyzacyjnych w sektorach m.in. energetycznym, motoryzacyjnym (Star Starachowice) i metalowym, pracując kolejno w Surrey Business Centre, w TBD Zmiany, oraz jako prezes firmy konsultingowej DAL Consulting Ltd, a następnie Poloztrade Poland. Członek kilku rad nadzorczych. W latach 1996 – 2009 pełnił funkcję Senior Communications Officer i Rzecznika Prasowego Banku Światowego w Polsce, biorąc udział m. innymi w projekcie restrukturyzacji sektora węgla kamiennego w Polsce, i w projektach Banku Światowego w Polsce, Słowacji i w Krajach Bałtyckich.

Współautor raportu Banku Światowego” „Korupcja w Polsce” i ekspert w dziedzinie walki z korupcją. Od marca 2009 roku Główny Ekonomista Polskiego Instytutu Dyrektorów. Członek założyciel Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego oraz od 2011 członek zarządu Partnerstwa. W latach 2011-2012 Prezes Zarządu Polskiej Fundacji Promocji Kadr. której fundatorami są Agencja Rozwoju Przemysłu i Ministerstwo Skarbu Państwa. Od grudnia 2012 Dyrektor Projektu w Centrali PKP S.A., odpowiedzialny, m.in. za kontakty z Bankiem Światowym oraz  Rzecznik Etyki Grupy PKP.

Wykłada na SGH i na Akademii Dyplomatycznej. Współpracuje, jako ekspert w dziedzinie ekonomii z Polsat News i Polsat Biznes, z TVN CNBC i z radiem TOK FM. Ekspert Komisji Europejskiej w dziedzinie innowacyjności. Ekspert UN Global Compact. Członek Towarzystwa Ekonomistów Polskich.