Wyrok KIO w sprawie samolotów dla MON budzi kontrowersje

3 kwietnia KIO wydała wyrok, w którym stwierdziła, że Inspektorat Uzbrojenia MON naruszył prawo udzielając zamówienia na dostawę samolotów dla VIP-ów w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Kontrakt z Boeingiem o wartości ponad 2 mld zł został podpisany 31 marca 2017 r. pomimo wniesienia odwołań przez The Jet Business International Corp., Aerospace International Group s.r.o. i Altenrhein Aviation AG. Zgodziła się na to KIO uznając, że niezawarcie umowy do końca marca doprowadzi do zaistnienia negatywnych skutków dla interesu publicznego. Mimo stwierdzenia nieprawidłowości w zastosowaniu trybu zamówienia z wolnej ręki KIO nie unieważniła umowy w trybie art. 146 ust. 1 Pzp.

W wypowiedzi dla Dziennika Gazety Prawnej ekspert Locus.edu.pl Grzegorz Wicik podzielił wątpliwości innych ekspertów wskazując, że KIO nie powinna ograniczać się wyłącznie do stwierdzenia naruszenia przepisów, ale powinna pójść o krok dalej i wyeliminować wadliwą umowę z obiegu (Przetargowa gra o pietruszkę, czyli umowa nie do podważenia, Dziennik Gazeta Prawna 5.04.2017, nr 67, dodatek Firma i Prawo, s. B5).

Do tej pory nie opublikowano omawianego wyroku.